OUTFITS
 

You’ve Been Looking For Meaning, Did You Like What You Found

You’ve Been Looking For Meaning, Did You Like What You Found

When one day can change everything

buttonThe concept of time is so artificial, yet it is impossible to live without. Although it has been constructed by and for human beings, it’s possibly the biggest thing that intimidates everyone. Just think about it; in 24 hours, you can meet the love of your life, or lose your significant other. Your life can change with a miracle, or with a disaster you’ll lose all your hope. You can start jogging tomorrow, or might get disabled. The list is infinite. What I’m trying to say is that, time is infinite, yet human life isn’t, so just live your life. Live it. Love. Laugh. Get crazy. Be crazy. Have fun. Lose yourself. Find your way. Create your way. Praise. Appreciate. Learn. Read. Dance. Get drunk. Have sex. Fall in love. Cry. Listen. Talk. Write. Feel. Life is too cruel to play trick to our minds, making us believe that we’ll get to live another day. What if we won’t?

 

Even though people come and go, some things just stay where they are. Concepts like nations, countries, or simply the weather. Today, the General Elections are happening and although the possible outcome isn’t so promising, one can always hope, right? The dictatorship in Turkey is going worse each and every single day, and voting is one way to decrease it; but even so, I am almost certain that it won’t change any single thing, considering the only person ruling our country is a lunatic and won’t go away despite our hopes. And it’s just one of the few polite words to describe the man. And I’m not even exaggerating. But enough about the politics.

 

Today, my best friends will come at my place and we’ll have a dinner with Rakı, with the Cheesecake that I’ve made as the cherry on top. It’s been so long since we all gathered together, forgot about the outside world and just be the five of us. I’ve missed our girl time.

 

Hope you’ll enjoy this gypsy-met-feminine type of outfit that I wore a couple of days ago for a special occasion.

 

Until next time,
Keep on smiling,
Eda G

turkish -buttonZaman kavramı her ne kadar çok yapay olsa da, olmadan yaşanması imkansız. Ve yine her ne kadar insanlar tarafından ve için tasarlanmış bir konsept olsa da, muhtemelen herkesi en çok korkutan şey de bu kavram. Sadece bir düşünün; 24 saat içinde hayatınızın aşkıyla tanışabilir, ya da hayat arkadaşınızı kaybedebilirsiniz. Hayatınız bir mucizeyle değişebilir, ya da bir felaketle tüm inancınız yerle bir olur. Yarın koşuya başlayabilirsiniz, ama aynı zamanda yarın engelli de olabilirsiniz. Liste sonsuza kadar uzayabilir. Demek istediğim, zaman her ne kadar sonsuz olsa da, insan hayatı değil, o yüzden sadece hayatınızı yaşayın. Yaşayın. Sevin. Gülün. Çılgınlık yapın. Çılgın olun. Eğlenin. Kendinizi kaybedin. Yolunuzu bulun. Yolunuzu çizin. Şükredin. Değerini bilin. Öğrenin. Okuyun. Dans edin. Sarhoş olun. Sevişin. Aşık olun. Ağlayın. Dinleyin. Konuşun. Yazın. Hissedin. Hayat, zihnimizi kandırarak yarını görebileceğimiz sanrısıyla yaşatır. Ya göremezsek?

 

Her ne kadar insanlar gelip geçse de, bazı şeyler olduğu gibi kalıyor. Milletler, ülkeler ve ya en basitinden hava gibi konseptler. Bugün, Genel Seçimler var ve ne kadar olası sonuç çok parlak olmasa da, insan hayal kurabilir, değil mi? Türkiye’deki diktatörlük her geçen gün daha da kötüye gidiyor, ve bunu azaltmanın bir yolu da oy vermek; yine de, başımızdaki adamın bir kaçık olduğunu varsayarak gitmesi, umduğumuzun aksine pek olası gözükmüyor. Ki kaçık, kullanabileceğim en kibar kelimelerden biriydi. Ve abartmıyorum. Ama politikadan bu kadar yeter.

 

Bugün, en yakın arkadaşlarım bize gelecekler, Rakı eşliğinde yemek yiyip, hazırladığım Cheesecake ile yemeği sonlandıracağız. Hep beraber toplanalı çok oldu, sadece beşimiz olup dış dünyayı unutalı. Kız kıza zamanımızı özledim.

 

Umarım bu feminen-çingene-vari kıyafeti beğenmişsinizdir, birkaç gün önce özel bir sebep için kombinlemiştim. 

 

Bir dahaki sefere kadar,
Gülümsemeye devam edin,
Eda G

BOAT NECK TOP // SHEINSIDE (LINK)
FLOWERED PANTS // MANGO
FLATS // THRIFTED

Eda G
roomxcv@gmail.com
 • Roxy Perry

  Print over print, love it.

 • Birtan

  Renkli seçimlerle yazı erken getirmişsin. Kendine iyi bak :)

  • Hava o kadar iç kapatıcı ki, ben biraz renk getirmek istedim :) Hoşça kalın!

 • Sybil

  this is so darling!!! :D

  Have a great week!

  Animated Confessions

 • mfashionfreak

  i love this :) i hope you’re having an amazing day!

  mfashionfreak♥blog

 • Love that very Grecian top! It’s so pretty. Looks great with your curls!

  Jessica | notjessfashion.com

 • I love this post it’s so deep! Your outfit is amazing, love the trousers xo

  SHEWOREWHAT

 • really well said! loving your outfit as well, so unique!

  avecdanielle.blogspot.com

 • Great thought provoking post. I’m sure your cheesecake taste yummy. Lovely outfit.

  ~ xo Sheree
  http://poshclassymom.com
  IG: @poshclassymom

 • Beautiful look. love the blue, white and red!
  xx Elle

  http://www.cherryblossomstreet.com – Swedish Fashion Blogger and Model in TOKYO

 • Yes, this is so nice. I needed to hear some words of encouragement like that. And I agree with the commenter below, that Grecian top + printed pants is a great combo.

  Duty Free Dame | Bloglovin

 • Sinéad Danielle ✿

  Those trousers are incredible!!! I loved reading your words too. Hope you enjoyed your girls’ night, nothing beats a good giggle with your friends – especially when there’s cheesecake involved!

  Sinéad xo ♥ fabuleuse, toujours ♥