OUTFITS
 

You Think I’m Like the Others, Boy You Need to Get Your Eyes Checked

You Think I’m Like the Others, Boy You Need to Get Your Eyes Checked

buttonAs the rain dribbles outside my window, I’m sipping my green tea and playing around with the words again, opening my heart and letting it pour from my finger tips onto the screen that I’m facing. My favourite time of the year has finally came, colder than ever, yet the metamorphosis of the nature is somewhat fast and beautiful in the same time. With the leaves turning yellow and falling down on the ground at last, being whole again with the mother nature; the sky cleaning up the bitterness of the world with its cold tears and winds; who doesn’t enjoy bundling up around a blanket and enjoying a good book? As Tumblr-like as that sounds, I still haven’t got to do any of these as I’m so busy with school; doing a minor is becoming a pain in the ass as the courses lave loads of papers to cover and articles to read, with quizzes each and every single week. I really need to focus a bit more to my studies. As a 3rd year, I can finally say that I’m beginning to feel like a real college student with real courses, as my first and second year went pretty easy with the very basic concepts and lessons.

 

On the other hand, Erasmus’ applications and preparations are going on full speed. By the end of this month, I have to hand in every paper before my mobility and God, I never knew how frustrating all these paper work can get. I’m really looking forward to call Maastricht my home for 6 months, and I’m counting the days left to leave Istanbul and the chaotic Turkey all at once. Things are not going pretty great for us nowadays.

 

This was the outfit I wore -minus the hat- for our 8th month anniversary. I never believed in anniversaries or romantic stuff in that context but I don’t know, I find it cute now to go out once in each month with the person that I love and just smile and look at his eyes and think how lucky I am. It’s weird isn’t it? Speaking of occasional events, two days ago my mom celebrated her 50th birthday -and I swear she looks younger than me-, along with her friends and today is my boyfriend’s birthday. Lots of Libras around me and I can’t really communicate with them, but I’m glad to have them in my life nonetheless. Batu, I know you’ll be reading this so thank you for sticking up with me through all this time and I’m so grateful that I’ve got to share my life with you, I love you. 

 

So, combining my favourite boots this season with this beautiful warm poncho and my timeless piece that is this hat, I present you my first autumn look.

P.S.: Always match your hair colour to your clothes’.

turkish -buttonDışarıda yağmur damlacıkları kendini toprağa bırakırken yeşil çayımı yudumluyor ve kalbimden geçenleri parmak uçlarım vasıtasıyla ekrana geçiriyorum. Yılın en sevdiğim zamanı sonunda geldi, her zamankinden daha soğuk olsa da doğanın bu başkalaşımı çabuk olmasına rağmen nefes kesici bana kalırsa. Yaprakların birer birer sararıp kendilerini sonunda yere bırakmaları ve doğa anayla bütünleşmeleriyle, yağmurun yağıp toprağın üstündeki acıları silmeye çalışmasıyla ve rüzgarlı günlerde bir battaniye altına sarınıp güzel bir kitap okumakla geçen günlerden oluşan Sonbaharı kim sevmez ki? Her ne kadar Tumblr-vari gelse de kulağa, ben bunların hiçbirini okulum sağ olsun henüz yapabilmiş değilim; yandal gerçekten beni sıkıştırmaya başlıyor, sürekli okumam gereken kağıtlar ve izlemem gereken belgeseller çoğalırken her hafta girmem gereken quizler ve teslim etmem gereken ödevler oluyor. Gerçekten derslerime biraz daha yoğunlaşmalıyım. 3. sınıf olmuşken, sonunda gerçek dersler alan gerçek bir üniversite öğrencisi gibi hissettiğimi söyleyebilirim, çünkü 1. ve 2. sınıf benim için oldukça basit konseptler öğrendiğim derslerle geçti.

 

Öte yandan, Erasmus başvuruları ve hazırlıkları tam gaz devam ediyor. Bu ayın sonunda gitmeden önce teslim etmem gereken her bir belgeyi tamamlamış olmam gerekiyor ve Tanrım, bütün bu işlemlerin bu kadar sinir bozucu olabileceğini tahmin etmemiştim. Gerçekten 6 ay boyunca Maastricht’e evim diyeceğim günleri iple çekiyorum ve İstanbul ve kaotik Türkiye’yi bir süreliğine de olsa bırakmaya can atıyorum. İşler bizim için pek de iyi gitmiyor bu günlerde.

 

Bu, 8. ayımız için giydiğim kıyafetti -şapka hariç-. Hiçbir zaman bu konseptteki ay/yıl dönümlerine ya da romantikliğe inanmamışımdır, ama artık ayda bir kez çıkıp da sevdiğin insanla gülüp, gözlerine bakıp ne kadar şanslı olduğumu hissetmek çok tatlı geliyor doğrusu. Garip, değil mi? Kutlamalardan bahsetmişken, iki gün önce annemin 50. yaş doğumgünü partisi vardı -ki size yemin ederim kendisi benden daha genç gözüküyor-, ve bugün de erkek arkadaşımın doğum günü. Etrafımda birçok Terazi var ve her ne kadar kendileriyle pek anlaşamasam da iyiki hayatımdalar. Batu, bunu okuyacağını biliyorum o yüzden buradan da sana bir kez daha bunca zamandır bana katlandığın için teşekkürlerimi ve hayatımı seninle paylaşmaktan minnettar olduğumu yazmak istedim, seni seviyorum.

 

Yani, bu sezonun en sevdiğim botlarını, bu sıcacık hoş pançoyu ve hiçbir zaman eskimeyecek bu şapkayı kombinlediğim ilk Sonbahar kıyafetlerini huzurlarınıza sunmaktayım. Umarım beğenmişsinizdir.

Ve Not: Her zaman saç renginizi kıyafetlerinizinkine uydurun.

Grey Hat // Stradivarius
Blue Flowered Top // Bershka
Grey Poncho // Stradivarius
Black Skirt // Bershka
Grey Knee Socks // Penti
Black Booties // Bershka

Eda G
roomxcv@gmail.com
 • Alec

  Beautiful beautiful beautiful as always

 • Ana Vieira

  Amazing outfit. In ♥ with your boots!

  Blog – Coco made me do this

 • Anon

  Please post more often

 • duygu

  senin güzelliğin kadar olamasam da tenk yuuu :)) biz bi gün buluşup birlikte neden çekim yapnıyoruz onu da anlamış değilim bacım??? havada kalmasın ayarlayalım ! :)) boş gününde bi yaz bana :)) en son lady gaga ablamızla birlikte görüşmüştük :(( çok özledim bak !! xoxoxox

  • Yaa kuzum cidden ayarlayalım havalar daha da bozmadan, artsy yerlerde güzel güzel fotoğraflar çekeriz <3 Perşembelerim boş, Çarşamba okulum 11de bitiyor, nasıl istersen <3

 • Beautiful look!! Kisses!
  http://www.alasdeangel.net

 • Tales of two

  Holy wow your hair is gorgeous ! And no matter how hard to communicate, so important for us to be thankful for the people around us ! Love your jumper
  Good luck with your papers !

  http://www.talesoftwoblog.blogspot.com

  • You’re absolutely right, I can’t imagine my life without the people that often give me a hard time, at the end they all make me stronger, making me appreciating them even more :) And thanks a lot for your kind words xx