OUTFITS
 

My Fashion Journey (2012-2014) | WTF was I Thinking

My Fashion Journey (2012-2014) | WTF was I Thinking

 

Hello folks! Today, I want to present you my early stages of fashion blogging, that is during the period of 2012 to 2014. I’ve received many criticism when I first started sharing my “fashion sense” or lack there of, especially through anonymous portals such as formspring and ask.fm. I still receive a bunch of crap every now and then, and the negativity that comes with what I do sometimes gets too much to bare that I simply stop and take a step back from my blog every once in a while. Even my best friends still make fun of me blogging but I know their intentions aren’t bad. Some people’s are, and truth be told, I simply learnt not to give a **** thanks to them, some people don’t have a life on their own and they do everything in their power to drag other people down to where they stand.

.

Fashion, for me, is not something to take serious, it’s not a “job”, or a “living”. A lot of my friends have been asking me why I haven’t follow a path in the fashion industry, why I haven’t study a major related to it. I simply shook my head as if to saying “I don’t know”, but deep down I’ve always knew. If I took fashion seriously, I would lose my interest, I wouldn’t enjoy being creative whenever and however I want to, ’cause then, I’d have to learn about it, and follow the things I’ve learnt, where as now, I simply do me. It’s not always the best, I’m not a fashion expert as many bloggers are, I’m not as authentic, or I don’t provide content as aesthetic or interesting. But I’m me. I’m 100% me, and I guess that’s what really matters. So all in all, I blog for myself, and I share these contents with you in my own way, because I want to.

.

.

So, I’ll be showing you my old outfits, my very firsts, my “what was i thinking” or “did i really wore this” outfits. Some are better than the others, some are still my favourite and some are just “no-no”s. Enjoy!

 

Selam millet! Bugün, sizlerle ilk moda bloggerlığı günlerimi paylaşmak istiyorum, 2012 ve 2014 yılları arasını kapsayan bu dönem, o zamanlardaki tarzım, ya da bir tarzımın olmayış, özellikle anonim portallar (formspring & ask.fm gibi) üzerinden oldukça eleştiriye maruz bırakılmıştı. Halen zaman zaman bir sürü negatif yorum alıyorum, hatta bazen bu negatiflik o kadar çok oluyor ki blogumdan uzaklaşmaya ihtiyaç duyuyorum. Hatta en yakınlarım bile halen blogum olduğu için arada sırada dalga geçer benimle, ama biliyorum ki onlar bunu kötülükle yapmıyor. Bazı insanlarsa gerçekten kötüler, ve doğrunu söylemek gerekirse artık çok da umursamamayı öğrendim sayelerinde, bazı insanların hayatlarında yapacakları daha iyi şeyler olmadığı için, olan insanları da kendi statülerine alçaltmak istiyorlar.

.

Moda benim için, ciddiye alınacak bir şey değil, bir “iş”, ya da “hayat tarzı” değil. Birçok arkadaşım bu zamana kadar neden moda sektöründe bir şeyler yapmadığımı ve ya modayla alakalı bir kariyer planı çizmediğimi sordular, her seferinde “bilmiyorum” dercesine başımı salladım onlara. Aslında cevabı her zaman biliyordum. Eğer modayı ciddiye alırsam, ilgimi, isteğimi kaybedecektim, kendi istediğim ve kendi şeklimde yaratıcı olamayacaktım, öğrendiğim şekliyle olmak zorunda hissedecektim kendimi. Her zaman en iyi olmadığımın farkındayım, birçok blogger gibi bir moda dahisi olmadığımı da biliyorum, onlar kadar otantik, ya da estetik ve ilgi çekici içerikler sunmadığımı da görüyorum. Ama bu, benim. %100 benim, ve sanırım en önemlisi de bu. Yani kısacası, kendim için blog yazıyorum, ve paylaşımlarımı kendi şeklimle size ulaştırıyorum, kendim istediğim için.

.

Şimdi, sizlere eski kıyafetlerimi göstereceğim, en ilklerini hem de, “acaba bunu giyerken ne düşünüyordum”ları, “bunu gerçekten giymiş olamam”ları. Bazıları, diğerlerinden çok da iyi, bazıları halen favorim, bazılarıyla sadece “kesinlikle hayır”. Tadını çıkarın!

.

.

.

 Which year did you like best?

Eda G
roomxcv@gmail.com