OUTFITS
 

Maybe I’ve Always Been More Comfortable in Chaos

Maybe I’ve Always Been More Comfortable in Chaos

Combining earthly tones has always been one of my favourites, and this light combo is perfect for any casual Summer day.

buttonNope, I’m not dead, not just yet anyway, I’m very well alive as you can see, and am enjoying the little things that life has to offer to me nowadays. I know I’ve been absent for a long time, that I’m truly sorry about, but I won’t apologise like I used to because for me, even bloggers need a time from their blogs, at least I know I do.

 

I can’t say that I’m back for good as my days are pretty hectic nowadays. I’m doing my first real internship in a Human Resources Department of an airport, which is really fun if you ask me. I absolutely love the people I share the office with, and I like what the job has to offer. The only thumbs down for me is to wake up at 5.45 since the day starts at 7.30 for us. A lot of people have asked me why am I doing my internship in Human Resources if I’m studying Psychology? Well, the answer is pretty simple: Because I don’t want to be a psychologist. Yes, Psychology is the best field for me to study as I’m highly interested in the concepts and subjects and everything, but being a Psychologist is a whole other level if you ask me, and I don’t think that I have the qualities to become one, even though my friends don’t agree on this with me. For one reason, I’m highly sensitive; can you imagine a professional Psychologist crying every time her patients’ tell their stories?

 

School is just around the corner, I’ll be pretty busy with adjusting my courses and everything in a couple of weeks. This time would be a bit more challenging as I have to keep in mind which courses I should take priorly, before I’m going to Erasmus. Yes – my nomination mail came a few weeks ago, I guess Erasmus is really happening for me.

 

I’ll probably spend my last weeks of summer continuing on my internship, spending time with my loved ones, avoiding sun whenever I can and hopefully take a few days of vacation in a place with a beach. After working in my school for a month and doing an internship, it has been the summer that I constantly got up so early, and I can hear the waves calling me.

 

Until the next time,
Keep on smiling,
Eda G.

turkish -buttonHayır, henüz ölmedim, gördüğünüz gibi hayattayım ve hayatın bana sunduğu minik şeylerden mutlu olmayı sürdürmekteyim. Çok uzun zamandır burayı boşladığımın farkındayım, ama eskiden olduğu gibi bunun için özür dilemeyeceğim çünkü bana göre bloggerların bile bloglarından ayrı zaman geçirmeleri gerekiyor, en azından benim için öyle.

 

Doğrusunu isterseniz “bloguma kesin olarak döndüm!” diyemeyeceğim, çünkü hayatım biraz seyirinden çıkmış vaziyette. İlk gerçek stajımı havalimanındaki bir şirketin İnsan Kaynakları Departmanında yapıyorum, ki bana sorarsanız oldukça eğlenceli. Ofisi paylaştığım insanları gerçekten çok sevdim, Departmanın içerdiği sorumlulukları da, benim için tek sorun 7.30’da iş başı yapıldığı için 5.45’te kalkıyor olmam. Bir çok insan neden Psikoloji okuduğum halde İK Departmanında staj yaptığımı sordu. Cevap, oldukça basit aslında: Çünkü psikolog olmak istemiyorum. Evet, Psikoloji okuyabileceğim en güzel bölüm benim için çünkü bana kalırsa dünyanın en ilginç dalı, ama Psikolog olmak tamamiyle farklı bir boyut ve ben iyi bir Psikolog olabilecek potansiyeli görmüyorum kendimde, ki arkadaşlarım bu konuda bana çok katılmıyorlar. Örneğin ben çok hassasımdır, profesyonel bir Psikolog’un, hastası her hikayesini anlattığında karşısında ağladığını düşünebiliyor musunuz?

 

Okulun açılmasına çok az kaldı, birkaç haftaya ders programımı yapmakla meşgul olacağım. Bu sene benim için biraz daha zorlayıcı olacak çünkü Erasmus’a gitmeden önce almam gereken dersleri belirlemem gerekiyor. Evet – birkaç hafta önce karşı okuldan bir aday maili tarafıma iletildi, sanırım gerçekten Erasmus’a gidiyorum.

 

Muhtemelen yazımın son birkaç haftasını stajıma devam ederek, sevdiklerimle zaman geçirerek ve olabildiğince güneşten kaçınarak geçireceğim, umarım birkaç günlüğüne olsa da kendimi bir kumsala atabilirim. Bir ay okulda çalıştıktan ve staja gidip geldikten sonra bu yaz, hayatımda en erken kalktığım yaz olacak, ve gerçekten dalgaların beni çağırdığını duyabiliyorum.

 

Bir sonraki sefere dek,
Gülümsemeye devam edin,
Eda G.

HAT // STRADIVARIUS
NECKLACE // BERSHKA
CROCHET TOP // STRADIVARIUS
BROWN SUEDE SKIRT // SHEIN (CLICK)
BROWN TOTE BAG // MANGO
FLATS // THRIFTED

Eda G
roomxcv@gmail.com