OUTFITS
 

It’s 4 O’Clock

It’s 4 O’Clock

buttonI know I know, not my style at all, but seriously what is better than to experiment? That being said, lads and gentlemen, I start my blog post with stating that I’ve always wanted to layer such pieces and create an outfit, and now that I’ve done, I hope I’m not alone in admiring it. I know it would fit me way better if I was taller and all but whatever, this is the best you can get from me. If you haven’t observed it already, my love for earthly tones isn’t going anywhere as you can well see from this particular combination as well, as well as my admiration for layering long tops with shorter bottoms -a “fashion rule” that my mom taught me way before I know what fashion actually meant-.

 

Life is good, I had better days but can’t really complain when all I’ve got on my slack are some midterms and quizzes that I need to study. Those, and of course more Erasmus papers! My approval finally arrived a couple of weeks ago from the University of Maastricht, and now it’s time to hand in all the papers to the Erasmus department by the 1st of November and then go ahead with the visa application procedure. Argh, as things get serious, I’m beginning losing sleep. I’m just beyond excited that I’ll have the chance to live on my own for six months and to be honest it frightens me a lot to know that I’ll be away from my family, “my people”, “my country”. I’ll be shutting up now, in case of any more jinxing and go on with watching The O.C. -it’ll always be my top favourite show-

 

Hope you’ll have a great November -can’t believe it’s almost the end of the year- and see you on my next post soon x

turkish -buttonBiliyorum biliyorum, bu pek de benim stilim değil ama cidden, farklı kombinler denemekten daha güzel ne var ki? Bunu diyerekten, uzun zamandır böyle bir kombinle karşınıza çıkma emelimi bugün gerçekleştirmiş bulunuyorum ve umarım bu kombini en az benim kadar beğenmişsinizdir. Biliyorum, birkaç santim daha uzun olsaydım ve bla bla bla, bu parçalar üzerime daha iyi otururdu ama üzgünüm, sunabileceğimin en iyisi bu. Eğer halen gözlemlemediyseniz hemen söyleyeyim, şu sıralar en favori renklerim kesinlikle toprak tonları ve bu kombinde de kendimi gene o güzel renklere bezemeyi uygun buldum. Aynı zamanda -henüz daha modanın ne olduğunu bilmediğim o zamanlarda- annemden öğrendiğim bir “moda kuralı”nı da tekrardan uygulamış bulunmaktayım: Uzun üstleri, kısa altlarla kombinlemek!

 

Hayat güzel, daha iyi günlerim olmuştu elbette ama tek yapmam gereken vizelerime ve quizlerime çalışmakken çok da şikayet etmeyeceğim doğrusu. Onlar, e bir de tabii ki daha fazla Erasmus evraklarıyla uğraşmam. Birkaç hafta önce sonunda Maastricht Üniversitesi‘nden kabulüm geldi, artık sırada 1 Kasım’a kadar evraklarımı Erasmus ofisine teslim etmem ve daha sonrasında da direkt olarak vize başvurusuyla cebelleşmem gerekiyor. Argh, işler ciddiye bindikçe gözüme uyku girmez oldu. Altı ay boyunca tek başına yaşayacak olmanın getirdiği heyecan hissinin farklı boyutlarını tadarken, bir yandan da ailemden, bildiğim insanlardan, “ülkemden” ayrılacağım için biraz da korkuyorum açıkçası. Bu konuda çenemi kapayacağım, nazar falan değdirmeye gerek yok. Gidip biraz daha The O.C. izleyeyim en iyisi -her zaman en sevdiğim dizi olacak-.

 

Umarım harika bir Kasım ayı geçirirsiniz, -senenin neredeyse sonuna geldik, inanılır gibi değil-, bir sonraki yazımda görüşmek üzere x

Striped Cape // H&M
Asymmetric Off White Fringed Blouse // Thrifted
Camel Cropped Kickflare // ASOS (HERE)
Off White Heels // Thrifted

 

Eda G
roomxcv@gmail.com