OUTFITS
 

I’ma Keep On Smoking ’til I Can’t Hit Another Note

I’ma Keep On Smoking ’til I Can’t Hit Another Note

See More Button

“Until you’re used to my face, and mystery fades, I got you”

buttonAsked my brother to take photos yesterday morning, I just love the environment and colourfulness this place has to offer, probably the perfect spot for outfit posts. I used to love this place as a kid; in tranquility, I was surrounded by this green paradise, with my parents and baby brother always enjoying each other’s company. Coming here feels odd now, feels different, lacking. I’m so glad that I can come back here and cherish all those sweet memories that my childhood holds, but it hurts like hell to come to think of how every single thing in my life has changed. Maybe it’s not a bad thing, but I’m not a good person when it comes to changes; and this house means so much more than just somewhere to call my home, it’s the only place I ever felt safe and sound, only place to call a shelter, the place that automatically brings every bit of memory that is left of my younger years.

.

.

I used to hate wearing colours. You know, my phase of black-is-my-one-and-only-friend lasted a bit too long, not that I’m complaining since I still have that “darkness” in me somewhere; it’s just that, wearing colours was something that resembled my mother. I love my mother, I always have; but colours meant growing up, having so many responsibilities. It’s weird, isn’t it? Now I just want to wrap myself up in the most colourful clothes possible. I’m not eager to grow up, at all, I know I’ll always be 5 inside; but I just want to reflect that “mature energy”, that liveliness and concreteness colours have to offer. I was hooked at the first second I saw this top, and thought it would be the best to pair it with something simple underneath. I also used my mother’s rule of pairing longer tops with shorter things and vice versa. One last note on the outfit is that, I think combining earthly tones such as grey and brown has become my favourite thing to do. It somehow always seems to work, don’t it?

.

.

I’ll hit the road for my mom’s place now, got a bit of work to do. Talk to you later, folks!

.

.

Until the next time,
Keep on smiling,
Eda G

turkish -buttonKardeşimden dün sabah bu fotoğrafları çekmesini istedim, buranın ortamı ve içinde barındırdığı renkler sanırım blog için çekim yapılabilecek en doğru yer. Küçükken burayı çok severdim; kafamda hiçbir sorun yokken bu yeşil cennetin içindeydim, ebeveynlerim ve küçük kardeşimle hep beraber olmanın tadını çıkarırdık. Şimdi buraya gelmek garip hissettiriyor, farklı hissettiriyor, eksikmiş gibi. Gerçekten buraya gelip de çocukluğumdan arta kalan anıları tekrar canlandırmak ve onlara şükretmek çok güzel, ama hayatımda o zamana dair hiçbir şey olmaması da çok canımı yakıyor. Belki değişim o kadar da kötü değildir, ama ben oldum olası değişiklikle barışık biri değilim; ve burası benim için “evim” olmaktan çok öte, kendimi gerçekten güvende ve mutlu hissettiğim tek yer, yuvammış gibi hissettiğim tek yer, küçüklük yıllarımın anılarını otomatik olarak aklıma getiren tek yer.

.

.

Renkli şeyler giymekten nefret ederdim. Bilirsiniz, siyah-benim-tek-ve-en-iyi-arkadaşım dönemim biraz uzun sürdü benim, ki bundan asla şikayetçi değilim çünkü halen içimde bir yerlerde “karanlık” biri olduğumu düşünürüm; sadece, rengarenk kıyafetler giymek annemin alışkanlığıdır ve her zaman bana annemi hatırlatır. Ben anneme aşık biriydim, hala da canımdan çok severim; ama renkler benim için büyümek demekti, bir ton sorumluluğunun olması. Garip, değil mi? Şimdi kendimi mümkün olan en renkli kıyafetlerle sarmalamak istiyorum. Asla büyüme meraklısı biri değilim ve kaç yaşımda olursam olayım içimde 5 yaşında olacağımı da biliyorum, ama renklerin barındırdığı o “olgun enerjiyi”, canlılığı ve sağlamlığı olabildiğince taşımak ve yaymak istiyorum. Bu üstü gördüğüm anda tutuldum diyebilirim, ve geri kalan kombini olabildiğince basit tutmayı tercih ettim. Aynı zamanda annemin hep söylediği, “uzun üstlerle, kısa altlar” ve ya tam tersi, kuralını da ihmal etmedim. Kıyafetimle ilgili son söyleyeceğim şey de, sanırım gri ve kahverengi gibi toprak tonlarını kombinlemek en sevdiğim şey haline geldi. Bir şekilde her zaman birbirlerini tamamlıyorlar, değil mi?

.

.

Şimdi kalkıp anneme gideceğim, birkaç işim var. Sonra görüşürüz millet!

.

.

Bir sonraki sefere dek,
Gülümsemeye devam edin,
Eda G

PHOTOS BY: EFE G

HAT // H&M
NECKLACE // STRADIVARIUS
TOP // STRADIVARIUS
DENIM SHORT // SHEIN (SOLD OUT)
SHOES // ZARA

Eda G
roomxcv@gmail.com
 • Birtan

  O suratındaki hafif tebessümü gördükten sonra her şeyin daha iyi olduğunu anlayabiliyorum. Daha da iyi olması dileğiyle. (kıyafetine yorum yapamıyorum zira alışılmış Eda kalitesinde :) ) Kendine iyi bak!

 • Chelsea Finn

  All of your accessories are too perfect!

  xxChelsea
  http://www.organizedmessblog.com

 • Sybil

  gorgeous tunic!

  Animated Confessions

 • Nice hat ;) On my French blog: “how to straighten your hair and eat Strawberries Tagada at the same time”

  http://www.taimemode-fashionblog.com