OUTFITS
 

I’m Certain That I’m Yours

I’m Certain That I’m Yours

buttonCan’t believe it’s really December, and in less than a month comes a whole new year (and in less than two months, I’ll be living in another country). New years always meant fresh starts to me, I’ve always looked forward to a new beginning, a clean slate; but ever since I’ve lost my grandfather on the first day of 2013, I’m not really so thrilled about that particular day, you never know, really… Speaking of December, the weather dropped a couple of degrees a week ago and it’s slightly freezing outside in Istanbul nowadays, but it was about time, wasn’t it?

As you’re reading this, I’ll be on the road to Bilecik, my boyfriend’s town. It was so spontaneous that I’ve asked him to take me there, and with the weather getting colder each and every single day, we thought today was better than a later date, and hit the road. It’s only a couple of hours from İstanbul, but it’ll be my first time being there so I’m really excited even though I don’t know what awaits me. Considering the fact that the first time I ever thought about “Bilecik” as a place was during our first coffee date, and since Batu spent and still spends a lot of time there, I’m really looking forward to wander in this town.

 

 

I wanted to use this post as an opportunity to show you a couple of pieces, particularly the arm candy that you see in the photos. Dingems, was kind enough to send me this beautiful bracelet along with another and asked me to be their Brand Ambassador. I’ll write a whole other post about this particular brand, and I’m really hoping you’ll like their products. You can always get a peek through their website! I love how the products they’ve sent me are of this bronze colour, most of the jewellery you see are either in silver or gold so the colour is unique and easy to combine with everything.

This was how I went to school yesterday, it’s so funny that I wear shades in winter than I did during the whole summer, well, what can I say really? These shades are from Dresslink, where there are tons of others available for very little prices. They look like classic Raybans but are way cheaper and does an amazing job when it comes to protecting your eyes from the hellish light. I’ve combined my favourite hat with my favourite grey high waisted jeans and the most beautiful (seriously!) booties I’ve got my hands on. I love how the bag, the cardigan and the jeans sort of minimise the effect of the fluffy pink top I’m wearing, finished by my new favourite scarf (thank you Batu)-seriously though the colour is so beautiful and easy to combine with earthly tones-.

 

Anyways, hope you’re staying warm on the Northern Hemisphere,
Until the next time,
Keep on smiling.

turkish -buttonAralık ayına geldiğimize inanamıyorum, ve bir aydan daha az bir sürede yepyeni bir yılın içersinde olacağımıza (ve iki aydan daha az bir zamana bambaşka bir ülkede yaşıyor olacağım). Yeni yıl her zaman benim için temiz bir başlangıç anlamına gelirdi, her zaman yeni yılın getirdiği yeniliklere, değişimlere açık olmuşumdur, ama 2013’ün ilk gününde dedemi kaybettiğimden beri bu günle alakalı hislerim ve düşüncelerim biraz değişti açıkçası, hiç belli olmuyor cidden… Aralık’tan bahsetmişken, bir hafta kadar önce hava sıcaklığı hissedilir derecede düştü ve neredeyse dondurucu soğuklar var İstanbul’da, gerçi zamanı gelmişti, değil mi?

Siz bunu okurken, ben erkek arkadaşımın memleketi olan Bilecik’e doğru yolda olacağım. Gerçekten kendisinden, kendisinin büyüdüğü ve halen çok önemli bir yere sahip olan bu yeri görmek istediğimi söyledikten sonra gelişen süreç oldukça spontaneydi, ve havaların her geçen gün biraz daha soğumasıyla daha da ertelememeye karar verdik. Her ne kadar İstanbul’dan birkaç saat uzaklıkta olsa da, beni ne beklediği hakkında en ufak bir fikrim yok doğrusu. Aynı zamanda, “Bilecik” diye bir yerin olduğunu ilk kez Batu’yla ilk buluşmamızda idrak ettiğimi düşünürsek, gerçekten bu yeni yerle alakalı içimde kıpır kıpır bir takım duygular var.

 

Bu postu, sizinle birkaç parçayı paylaşmak için kullanacağım izninizle, özellikle de fotoğraflardan görebileceğiniz bileziği. Dingemsnazikçe bana fotoğraflarda gördüğünüz o bileziği ve bir diğerini gönderip, kendilerinin Marka Temsilcisi olmamı istediler. Kendileriyle alakalı bambaşka bir post hazırlayacak olsam da, bu posta da size minik bir fikir vermek istedim kendileriyle alakalı. Parçalarına göz gezdirmek isterseniz, websitelerinden yapabilirsiniz! Bana yolladıkları parçalarının bu kadar güzel olmasının bir diğer sebebi de, çoğu takının ya altın ya da gümüş renkli olması, oysa kendilerinin bu bakır tonlu takılarını kıyafetlerle kombinlemek gerçekten çok rahat, ve çok da özgün!

Bu kıyafet, dün okula giydiğim bir kombindi, yazdan çok kış aylarında gözlük taktığımı fark etmek oldukça komik geldi bana, ama ne diyebilirim ki? Bu gözlükler, Dresslink‘ten, birçok farklı model bulabileceğiniz bu sitede ürünler inanılmaz ucuz. Benimkiler klasik Raybanler gibi olsa da, hem fiyat açısından inanılmazlar, hem de gözlerinizi cehennem ışınlarından koruma konusunda oldukça başarılılar. En sevdiğim şapkayı, en sevdiğim yüksek bel gri kotumla ve (cidden!) sahip olduğum en güzel botlarla kombiledim. Çantamın, kotumun ve hırkamın giydiğim o türlü pembe üstü minimalize edişini çok sevdim, son aksesuar olarak da yeni en sevdiğim (teşekkürler Batu) atkımı ekledim, cidden toprak tonlarına uyacak daha güzel bir renk olamazdı.

 

Neyse, gitme zamanı! Umarım Kuzey Yarımkürede kendinizi soğuktan koruyorsunuzdur,

Bir dahaki sefere kadar,
Gülümsemeye devam edin.

❃ Bracelet c/o Dingems (CLICK)
❃ Grey Hat // ASOS
❃ Shades // Dresslink (CLICK)
❃ Green Scarf // Gift <3
❃ Grey Sweater c/o Shein (CLICK)
❃ Pink Fully Sweater // MacButik (HERE
❃ Grey High Waisted Denim // Modagram
❃ Black Bag // Mango
❃ Black Booties // Bershka 

Eda G
roomxcv@gmail.com
 • Yiğithan

  Loved your scarf!
  You are the greatest one!

  • Nope, you’re the greatest x

 • Gözlükleri çok beğendim. Post harika görünüyor. Merak ettim, hangi ülkeye taşınıyorsun? ^^

  • Hii çok teşekkür ederim :)) Maastricht, Hollanda’da olacağım önümüzdeki 6 ay kadar Erasmus için :)

   • Başarılar diliyorum. ^^

 • Inês de Brito

  So beautiful, love it! ❤
  http://dreamsincandyland.blogspot.com

  • Glad you did, thanks Inês :)

 • Violette

  Perfect casual look! Love the pink sweater (which looks so comfy and fluffy!!) Have a nice day x

  V.
  http://violettedaily.com

  • I’m so glad you like the outfit Violette, many thanks :)

 • Siffat Haider

  Adore this look, loving the boots especially!
  xo
  Siffat
  https://icingandglitter.wordpress.com

  • Thanks a lot dear Siffat :)