OUTFITS
 

Good Things Come to Those Who Wait But I Ain’t In A Patient Phase

Good Things Come to Those Who Wait But I Ain’t In A Patient Phase

buttonIs it just me that whenever the colder days arrive, I tend to find the perfect outfits for warmer times, and the same for the other way around. Though it may be true that I only find outfits appropriate for warm occasions as I absolutely and literally hate the cold, and often go out in light fabrics during winter that I catch a cold within a few days…

Speaking of Summer Vibes and Woila, here I present to you this outfit: Although it’s not technically meant to be worn during Summer, it’s definitely not so protective against the cold days that now has arrived to my town.

Mixing navy and brown has been and still is one of my favourite colour palette, and adding the right tone of oxblood and camel seemed just right! Dressv.com was so kind enough to send me this camel bag that I’ve chosen simply because I loved the elegance of it and my wardrobe lacked such a bag in that colour, and many other colours are available in their sites. Although they sell mostly wedding apparel, I highly suggest you to check their accessories as they have beautiful pieces from necklaces to bags and many other goods!

I paired this asymmetric skirt with my favourite cropped sweater and oxblood boots. Of course, my obsession over socks are not decreased yet so I had to add these brown ones. Hope you like the outfit folks!

turkish -buttonSadece bende mi böyle bilmiyorum ama, havalar soğudukça yaz için mükemmel kombinler buluyorum, ki bu tam tersi durum için de geçerli. Her ne kadar sadece sıcak havalara uygun giyiniyor olsam da çoğu zaman, kelimenin tam anlamıyla soğuktan nefret ediyorum ve birkaç gün içersinde hastalanmamı sağlayan incecik kıyafetlerle dışarı çıkıyorum.

Yazdan bahsetmişken Tadaa, size bu kombini takdim edeyim: Her ne kadar teknik olarak Yaz için bir kombin olmasa da kesinlikle gittikçe soğuyan havaya da karşı koyacak bir kıyafet değil bu.

Laciverti kahverengiyle beraber kullanmak her zaman favori renk düzeninden biri olmuştur ve doğru bordoyu ekleyerek bütün bu düzene yepyeni bir boyut getirmek istedim! Dressv.com bana sitelerinden istediğim parçaları almak için bir fırsat verdiğinde ilk olarak bu çantayı seçtim çünkü gardrobumda bu renkte bir çantanın eksikliğini hissediyordum doğrusu, ki sitede farklı renklerini de bulmanız mümkün. Her ne kadar genellikle düğün ve abiye kıyafetleri satıyor olsa da bu siteye bakmanızı şiddetle öneririm, özellikle de aksesuar bölümüne, çantadan kolyelere bir sürü şey bulabileceğinizi düşünüyorum!

Bu asimetrik eteği en sevdiğim bordo çizmelerimle birleştirdikten sonra tabii ki şu sıralardaki takıntım olan çorapları da ekleme ihtiyacı hissettim. Umarım siz de beğenirsiniz!

NAVY CARDIGAN, EBAY
WHITE CROPPED TOP, c/o SUSTILO
BROWN BELT, TOPSHOP
ASYMMETRIC FLOWERED SKIRT, BERSHKA
CAMEL SHOULDER BAG, c/o DRESS V (HERE)
BROWN SOCKS, PENTI
OXBLOOD BOOTS, TRENDYOL

Photos by: Efe G

Eda G
roomxcv@gmail.com