OUTFITS
 

But I Feel Like I Die ‘Til I Feel Your Touch

But I Feel Like I Die ‘Til I Feel Your Touch

buttonThe first post of the year comes at the end of the first month, so typical of me… Yet, I have to say that my plate was full this past month with my finals to take, Erasmus papers to finish, visa applications and packing up. Even though I haven’t finished all of the things I’ve mentioned just before, I have to be done with the list since I’ll be out of İstanbul in less than 5 days. I have tons of things to pack yet I don’t know what to bring with me, lots of people to see before I go but got no time. I’ll miss these people dearly, but I’m not so sure about missing my hometown and country in general, everything is really messed up here, and I need peace.

 

These shots were rather hard to take and a bit too quick, since I’ve asked my brother to be kind and get behind the lens, and we were both frozen as we’re not used to the temperature going down to -13. It’s a lot better now and looks like snow is gone for good. And yes, I’m the kind of girl that prefers to wear hats and skirts, even when the snow is pouring down, can you blame me?

 

I also want to take the opportunity to talk about a brand called Dingems, they were so kind to send me the watch you see on my wrist. It’s really simple, unisex and probably the easiest watch to interpret in your look, and is the key ingredient to show off in your outfit. You’ll see more of it in the near future, and as I am a-little-too-late to show you this, my apologies goes to the lovely people of Dingems and hope they’ll be happy with their collaboration with a lazy blogger that I am. Make sure you check their products as they are super affordable, and pretty unique in their colours, shapes and materials.

 

As you’re reading this post, I’ll probably be up early, running around to do some errands. Well, I’ve asked for it. Take care folks!

 

Until the next time,
Keep on smiling,
Eda G

turkish -buttonYılın ilk postu, yılın ilk ayının sonunda geldi, tipik Eda… Ama size
söylemeliyim ki gerçekten işim başımdan aşkındı; geçmem gereken finallerim, doldurmam gereken Erasmus kağıtları, vize işlemleri ve bavul yapma zamanımın gelişi vardı. Henüz bütün bu saydıklarımı tamamlamamış olsam da, 5 günden daha az bir zamanımın kaldığını düşünürsek bir an önce kalanları halletmem gerekiyor. Yanımda götüreceğim bir ton şey var, yine de neler getirmem gerektiğini bilmiyorum, çok fazla insanla son bir kez görüşmek istiyorum ama yeterli zaman yok. Bu insanları gerçekten çok özleyeceğim, ülkemi o kadar özleyeceğimden emin değilim, her şey karmakarışık burada, ve benim huzura ihtiyacım var.

 

Bu fotoğraflar biraz aceleye gelmiş ve zoraki olsa da, umarım beğenirsiniz. -13 derecede kardeşimden lensin arkasına geçmesini rica ettim, ve her ikimiz de bu kadar soğuğa alışkın olmayınca işler biraz değişti. Neyse ki, hava gittikçe daha katlanılabilir bir hal alıyor bana kalırsa. Ve evet, kar yağarken bile şapka ve etek giymeyi tercih eden tipten bir kızım ben, beni suçlayabilir misiniz?

 

Bu postu aynı zamanda çok uzun zaman önce bahsetmiş olmam gereken bir markadan söz etmek için kullanacağım: Dingems. Kendileri bana kolumda görmüş olduğunuz bu oldukça basit, unisex ve muhtemelen kıyafetinizin geneliyle kombinleyebileceğiniz en kolay olan bu saati yolladılar. Daha farklı kombinlerimde kesinlikle kullanırken göreceksiniz, hatta belki Batu bile kendisini çekmeme izin verir ve bu saati takar. Sitelerine göz gezdirmeyi unutmayın derin, gerçekten çok makul fiyatlara birbirinden farklı renkte, şekilde ve materyalde mücevherat bulabilirsiniz.

 

Siz bu postu okurken ben muhtemelen erkenden kalkmış, işlerimi hallediyor olacağım. Kendim kaşındım ama, değil mi? Kendinize iyi bakın millet!

Bir dahaki sefere kadar,
Gülümsemeye devam edin,
Eda G

Maxmilian Watch c/o DINGEMS (CLICK)
Black Hat // ASOS
Black Turtle Neck Top // ADLISK
White Blouse // MANGO
Grey & White Skirt // MANGO
Black Combat Boots // BAMBI

In collaboration with Dingems <3

Eda G
roomxcv@gmail.com
 • Tanja

  Same here, girl! I love wearing skirts especially when it’s winter – strange! You look great. I hope your Erasmus program will be great – where are you going to exactly?

  • Thanks Tanja! I’ll be in Maastricht, the Netherlands starting from the 25th of this month x

 • What a pretty skirt!
  xx Elle

  Check out my blog:
  http://www.cherryblossomstreet.com – Model and Travel & Lifestyle blogger i Tokyo!

 • I like the look, nice style girl

  xx LL

  http://www.lalouuula.com