OUTFITS
 

ABOUT

buttonI’m just a random girl that has too much time on her hands!
 

I don’t know why I keep a blog, all I know is that it has been a great experience right from the start to this point. I love playing with words, posting up pictures of the adventures that I go through in my daily life,  getting feedbacks from people all over the world, and most importantly, meeting new people through my blog. I guess the pleasure is not all that you can get from doing this, you also feel more confident and self-aware. I love to challenge myself, and I guess that’s the main reason for all of this.

 

If you wonder what kind of a girl I am, let me summarise it to you in a couple of words:
I’m a singer, a dreamer, a pianist, a traveler, an EYPer, an activist, a dancer, a Deist, a student, a model, an animal lover, a Cancer, a Slytherin, a photographer and anything else I want to be. I want to spend the rest of my life traveling, dancing, helping animals and taking photos.
Thanks for not leaving me alone in this little journey of mine.

turkish -buttonBen sadece çok fazla boş vakti olan bir kızım!

 

Neden blog yazdığımı bilmiyorum, sadece bunun başladığım noktadan şu ana kadar harika bir deneyim olduğunu biliyorum. Kelimelerle oynamaya bayılıyorum, hergün başımdan geçen minik serüvenlerden kareleri herkesle paylaşmayı, dünyanın her ucundan insandan yorum almayı ve en önemlisi de, birbirinden müthiş insanlarlarla tanışmayı çok seviyorum. Sanırım bunu yaparken elinize geçen tek şey size verdiği bu tat değil, aynı zamanda kendinizi çok daha özgüvenli ve bilinçli hissediyorsunuz. Kendimi sınamak adeta bir hobim, ve sanırım neden blog yazdığımın temel nedeni de tam olarak bu.

 

Eğer nasıl bir kız olduğumu merak ediyorsanız, size birkaç kelimeyle açıklamaya çalışayım:
Ben bir şarkıcı, bir hayal-perest, bir piyanist, bir gezgin, bir EYPci, bir aktivist, bir dansçı, bir Deist, bir öğrenci, bir model, bir hayvan-sever, bir Yengeç, bir Slytherin, bir fotoğrafçı ve başka ne olmak istersem oyum. Hayatımın geri kalanını gezerek, dans ederek, hayvanlara yardım ederek ve fotoğraf çekerek geçirmek istiyorum.
Beni bu minik seyahatimde yalnız bırakmadığınız için minnettarım.